Americký pitbull teriér má všestranné využitie. Naša chovateľská stanica sa venuje teoretickým a praktickým metodikám výcviku športovej kynológie ako aj socializácii.

Americký pitbull teriér je známy pre svoju inteligenciu a oddanosť, ktoré z neho robí vynikajúceho, milujúceho a ochranárskeho spoločníka. Pitbull je spoločenský a priateľský, svojmu pánovi je nesmierne oddaný. Je veľmi odvážny a silný, je to pravý bojovník, nie je však agresívny. Je to veľmi vyrovnaný a inteligentný pes. Americký pitbull teriér je spoločenský pes, ktorý miluje ľudí a má k nim veľmi priateľský vzťah. Svojmu pánovi je bezhranične oddaný a vyžaduje jeho spoločnosť a pozornosť. Pri kontakte s inými psami môžu nastať problémy, pokiaľ je napadnutý, väčšinou v ňom zvíťazí duch bojovníka. Nie je však agresívny, bezdôvodne nezaútočí ani na iného psa, nieto na človeka.
Deti pitbull teriér miluje a je im dobrým a trpezlivým kamarátom. Pri styku s veľmi malými deťmi je však, ako aj u iných psov, nutný dohľad dospelej osoby.

Pitbulli boli privezení pred vojnou v roku 1774 a isté je, že ich priviezli európsky prisťahovalci prevažne zo Španielska, Anglicka, Sicílie a druhých Európskych krajín. Najviac sa hovorí o Írsku, v čase zemiakového hladomoru v roku 1845. Práve tieto zlé podmienky mali za následok, že časť obyvateľstva odišla do Anglicka – najviac do oblasti Staffordshire a časť emigrovala do Ameriky. V tej dobe sa tieto psy nazývali “Bulldog” alebo “Pitteriér”. Práve v tej dobe nesmel chudobný ľud vlastniť veľké lovecké psy. Írsky “Pitteriér” s ohľadom na svoju veľkosť a hmotnosť vyhovoval vtedajším predpisom a preto si ho Íri vzali so sebou do Anglicka. Tento pes bol vhodný ako na stráženie, tak aj na lov zveri. Vo voľnom čase bol takisto používaný na psie zápasy, kde psy preukazovali svoju odvahu a neporaziteľnosť.
Časť obyvateľov Írska, ktorá odišla do Ameriky si tiež so sebou viezla svojich miláčikov známych ako OLD FAMILY. Boli to psy čistej krvnej línie a chovatelia jednej krvnej línie nepripúšťali v tej dobe inú krvnú líniu aj keď – rovnakej rasy. Tieto psy sa vyznačovali prevažne červenou farbou. Krížili sa len medzi sebou a strážili sa genetické znaky. Boli to tkzv. RED NOSE – červené nosy. Prvý človek, ktorý je s touto krvnou líniou spájaný je chovateľ Wiliam J.Lightner, bola to krvná línia OLD FAMILY RED. Tieto psi vykazovali veľkú bojovnosť. Línia OLD FAMILY RED NOSE (Stará rodina červených nosov) je spájaná s chovateľom Danom Mc Coye. Najväčším chovateľom v roku 1900 bol bezpochyby John Colby. Práve on začal medzi sebou krížiť krvné línie. Práve z jeho odchovov pochádzalo veľa psov, ktorí sa zapísali ako velikáni ringu. Nedá sa jednoznačne povedať, kde presne je pôvod dnešného APBT, ale rozhodne za jeho dnešnú podobu vďačíme práve Americkým chovateľom. Dnes je známy rad krvných línií, najznámejší je: OLD FAMILY RED NOSE, RED BOY, MAXIMILIAN LINIE, Sorrells LINIE, BULLYSON a ELI jr., JEEP LINIE, PEDRO LINIE, Chinaman LINIE, BOOMERANG LINIE, Hammonds LINIE, Giroux LINIE a mnoho ďalších. Všetky tieto krvné línie preslávila rada psov a chovateľov veľkých mien.