Príčiny škrabania, hryzenia a svrbenia u psov

Alergia a čo to vlastne je ?

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na bežné podnety. Alergia môže byť kožná alebo potravinová, zatiaľ čo potravinová je menej častá (cca 19%), kožná môže byť vyvolaná takmer čímkoľvek. Môže sa objaviť v každom veku a je prenosná na potomstvo. Najviac postihované sú biele psy, psy z tzv. množiarní alebo z veľmi znečisteného prostredia a taktiež prešľachtené plemená.

Príznaky alergie

Najčastejším prejavom alergie je neustále svrbenie, čo má za následok že sa pes nekontrolovateľne škrabe v oblasti uší, ma červené miesta na slabinách, bruchu, krku, v podpazuší, vykusuje alebo vylizuje si medziprstie. Jedným z príznakov môžu byť aj časté, pravidelne sa vyskytujúce zápaly uší. Prehnaná reakcia na určité zložky potravy má za následok časté zvracanie či hnačky.

Kožná alergia

Kožnú alergiu vďaka jej nápadným prejavom neprehliadne žiaden majiteľ zvieraťa. Najtypickejším príznakom je začervenaná koža v spomínaných miestach na tele (brucho, hruď, krk, uši, podpazušie, slabiny), vylizovanie či vykusovanie týchto miest, zhoršenie kvality srsti, chrasty na koži v začervenaných miestach a taktiež vypadaná srsť.

Najčastejšou alergiou je alergia na blšie kusnutie (FAD) a spôsobuje ju bielkovina obsiahnutá v slinách blchy. Pes sa aktívne vykusuje pri koreni chvosta a na stehnách, koža zvykne zhrubnúť, tvoria sa chrasty a vzniká druhotná infekcia kože. Srsť na postihnutých miestach redne a vypadáva.

V letných mesiacoch býva veľmi častým problémom alergická reakcia na hmyzie uštipnutie. Prejavy sú rôzne, od opuchu až po anafylaktický šok. V každom prípade je potrebné hneď vyhľadať veterinára, ľudské liečivá sa v žiadnom prípade neodporúčajú.

Atopická dermatitída (AD) je druhá najčastejšie sa vyskytujúca alergia u psov. Je spôsobená vplyvom prostredia – plesňami, spórami, roztočmi, prachom v domácnosti či peľom a prehnanou reakciou organizmu na ne. Svrbenie zapríčiňuje, že si pes vylizuje miesta s najtenšou kožou a najjemnejším osrstením, čo má za následok silnú zápalovú reakciu kože. Svrbenie je najintenzívnejšie na hlave, ušiach, v podpazuší, na slabinách či bruchu, koža je červená, teplejšia ako zvyšok tela, môže nastať výrazný opuch a tvoria sa na nej šupiny. Zanesením infekcie má zapálená koža výrazný zápach a srsť sa zvykne na postihnutom mieste lámať a vypadávať. Vznikajú tak hnisavé okrúhle bezsrsté miesta (tzv. hot spoty).

U psov žijúcich v interiéri sa môže vyskytnúť alergia na nami používané chemické látky. Ide o alergiu na čistiace prostriedky, pracie prostriedky, aviváž, či iné v domácnostiach obľubené chemikálie. Najčastejším prejavom je svrbenie a začervenaná koža na miestach, kde pes prichádza do pravidelného kontaktu s látkou vyvolávajucou alergickú reakciu. Zväčša ide o brucho, laby, nos a pysky.

Potravinová alergia

Potravinová alergia je prehnaná reakcia organizmu na jednotlivé zložky potravy, či už rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Najtypickejším príznakom po požití alergénu je hnačka, nadúvanie či zvracanie.

Medzi najväčšie živočíšne alergény sa zaraďuje hovädzie, hydinové a bravčové mäso, naopak najideálnejší mäsom pri potravinovej alergii je rybie mäso, králik či jahňa. Pre zavedenie vhodnej diéty je však vhodné dať urobiť alergické testy a vylúčiť z jedálnička potraviny, na ktoré je pes alergický, pretože aj mäso ktoré nezvykne byť alergénom nemusí pri špeciálnej diéte sedieť každému psovi.

Psom rozhodne neprospievajú ani obiloviny ako sú ryža, sója, jačmeň či kukurica. Práva tieto zložky najčastejšie vyvolávajú alergickú reakciu, čo môže následne vyvolať hnačku, zvracanie či nadúvanie. Ideálnou ingredienciou sú v tomto prípade zemiaky (varené). Práve tieto alergény obsahuje veľké množstvo bežného granulovaného krmiva, preto je vhodné pri potravinovej alergii zvoliť taký typ stravy, ktorý bude stopercentne vyhovovať konkrétnemu psovi.

Ako zlepšiť život alergikovi?

Pri psovi alergikovi je veľmi dôležité dbať na to, s čím sa dostane do kontaktu. Aj jedna piškóta môže spôsobiť závažné zdravotné komplikácie. Pokiaľ je to možné, treba chrániť psa pred alergénom na ktorý je citlivý, vyhýbať sa potravinám ktoré liečbu komplikujú a zamedziť v čo najväčšej miere psovi vykusovanie a vylizovanie svrbiacich miest. Existujú špeciálne rýchlo sa vstrebávajúce spreje, ktoré svrbenie výrazne zmiernia a psovi takmer ihneď uľavia. Pozor treba dávať na kozmetické prípravky a používať špeciálne hypoalergénne šampóny bez zbytočných parfumovaných prísad. Taktiež je vhodné podávať vitamínové doplnky na obnovi srsti a zlepšenie stavu kože s obsahom zinku a  vitamínu B, či rybí olej. Je potrebné dbať na pravidelné odčervovanie psa!

Odporúčané prípravky

VIRBAC EFFIPRO SPOT – ON PRE PSY

LENIDERM SHAMPOO

COCOPET

PROBIO