ANGLICKÝ NÁZOV:
American Pit Bull Terrier – Americký pitbull teriér
PÔVOD:
Pitbulli boli privezení pred vojnou v roku 1774 a isté je, že ich priviezli európsky prisťahovalci prevažne zo Španielska, Anglicka, Sicílie a druhých Európskych krajín. Najviac sa hovorí o Írsku, v čase zemiakového hladomoru v roku 1845. Práve tieto zlé podmienky mali za následok, že časť obyvateľstva odišla do Anglicka – najviac do oblasti Staffordshire a časť emigrovala do Ameriky. V tej dobe sa tieto psy nazývali “Bulldog” alebo “Pitteriér”. Práve v tej dobe nesmel chudobný ľud vlastniť veľké lovecké psy. Írsky “Pitteriér” s ohľadom na svoju veľkosť a hmotnosť vyhovoval vtedajším predpisom a preto si ho Íri vzali so sebou do Anglicka. Tento pes bol vhodný ako na stráženie, tak aj na lov zveri. Vo voľnom čase bol takisto používaný na psie zápasy, kde psy preukazovali svoju odvahu a neporaziteľnosť.
Časť obyvateľov Írska, ktorá odišla do Ameriky si tiež so sebou viezla svojich miláčikov známych ako OLD FAMILY. Boli to psy čistej krvnej línie a chovatelia jednej krvnej línie nepripúšťali v tej dobe inú krvnú líniu aj keď – rovnakej rasy. Tieto psy sa vyznačovali prevažne červenou farbou. Krížili sa len medzi sebou a strážili sa genetické znaky. Boli to tkzv. RED NOSE – červené nosy. Prvý človek, ktorý je s touto krvnou líniou spájaný je chovateľ Wiliam J.Lightner, bola to krvná línia OLD FAMILY RED. Tieto psi vykazovali veľkú bojovnosť. Línia OLD FAMILY RED NOSE (Stará rodina červených nosov) je spájaná s chovateľom Danom Mc Coye. Najväčším chovateľom v roku 1900 bol bezpochyby John Colby. Práve on začal medzi sebou krížiť krvné línie. Práve z jeho odchovov pochádzalo veľa psov, ktorí sa zapísali ako velikáni ringu. Nedá sa jednoznačne povedať, kde presne je pôvod dnešného APBT, ale rozhodne za jeho dnešnú podobu vďačíme práve Americkým chovateľom. Dnes je známy rad krvných línií, najznámejší je: OLD FAMILY RED NOSE, RED BOY, MAXIMILIAN LINIE, Sorrells LINIE, BULLYSON a ELI jr., JEEP LINIE, PEDRO LINIE, Chinaman LINIE, BOOMERANG LINIE, Hammonds LINIE, Giroux LINIE a mnoho ďalších. Všetky tieto krvné línie preslávila rada psov a chovateľov veľkých mien.
POPIS:
Americký pitbull teriér je veľmi silný a zavalitý, avšak dosť živý a vrtký pes, ktorý je na svoju veľkosť extrémne silný. Hlavu má nie príliš dlhú, s výraznými lícnymi kosťami, je hranatá, trochu tehlového tvaru, najširšia by mala byť medzi ušami, ku zvyšku tela je však proporcionálne vyvážená. Oči má malé, zaguľatené, hlbšie posadené, pri pohľade zo strany majú trojuholníkový tvar, akékoľvek sfarbenie je povolené. Mohutnejší krk s dobre vyvinutými svalmi plynule prechádza v silnú a hlbokú hruď.
OČI:
– okrúhle, mali by byť ďaleko od seba, zasadené pomerne nízko v spodnej časti lebky. Prípustná je akákoľvek farba.
KRK:
– svalnatý, mierne klenutý, zužuje sa od pliec k hlave. Koža pevne prilieha, bez laloku.
PLECIA:
– pevné a svalnaté so šikmo položenými lopatkami
CHRBÁT:
– krátky a silný pozvoľna sa zvažujúci od kohútika k zadku. Mierne klenuté bedrá, zadok mierne sklonený a primerane zošikmený.
HRUDNÍK:
– hlboký, ale nie príliš široký s dobre klenutými rebrami
REBRÁ:
– pevné, dobre klenuté, posledné rebrá zasahujú ďaleko dozadu
CHVOST:
– v porovnaní s celkovou veľkosťou krátký nízko nasadený a na konci zašpicatený. Nesmie byť nesený cez chrbát. Pahýlovitý chvost je neprípustný
NOHY:
– mohutné, kosti oblé, pomerne silné. Laby strednej veľkosti. Chôdza by mala byť ľahká a pružná, nie kolísavá
STEHNÁ:
– dlhé s dobre vyvinutými svalmi. Päty rovné, smerujúce dole.
UŠI:
– majú byť posadené vysoko na hlave a bez záhybov
ŇUFÁK:
– hranatý, široký a dlhý. Výrazné čeľuste vyžarujú silu, skus má byť nožnicový.
NOS:
– široko roztvorené nozdry, prípustná je akákoľvek farba
VÝŠKA:
– 45 až 55 cm
VÁHA:
– 14 až 30 kg
SRSŤ:
– má krátku, silnú a jasnú srsť a sfarbenie srsti môže byť akékoľvek. Objavuje sa napríklad čierna, čokoládová, zlatá, žíhaná, modrá, ale aj veľmi atraktívna blue merle.
CHARAKTER:
Americký pitbull teriér je známy pre svoju inteligenciu a oddanosť, ktoré z neho robí vynikajúceho, milujúceho a ochranárskeho spoločníka. Pitbull je spoločenský a priateľský, svojmu pánovi je nesmierne oddaný. Je veľmi odvážny a silný, je to pravý bojovník, nie je však agresívny. Je to veľmi vyrovnaný a inteligentný pes. Americký pitbull teriér je spoločenský pes, ktorý miluje ľudí a má k nim veľmi priateľský vzťah. Svojmu pánovi je bezhranične oddaný a vyžaduje jeho spoločnosť a pozornosť. Pri kontakte s inými psami môžu nastať problémy, pokiaľ je napadnutý, väčšinou v ňom zvíťazí duch bojovníka. Nie je však agresívny, bezdôvodne nezaútočí ani na iného psa, nieto na človeka.
Deti pitbull teriér miluje a je im dobrým a trpezlivým kamarátom. Pri styku s veľmi malými deťmi je však, ako aj u iných psov, nutný dohľad dospelej osoby.
STAROSTLIVOSŤ:
Americký pitbull teriér potrebuje vcelku značné množstvo telesnej záťaže, ktoré však musia absolvovať na obojku. Veľmi rád beží vedľa jazdca na bicykli. Už od šteňacieho veku ho vychovávajte dôsledne a pevnou rukou. Tento pes nie je vhodný pre tých, ktorí nemajú žiadne skúsenosti so psami.
PRIEMERNÁ DĹŽKA ŽIVOTA:
Americký pitbull teriér sa priemerne dožíva 12 rokov.
PLEMENO:
FCI – neuznané plemeno