ANGLICKÝ NÁZOV:
American Pit Bull Terrier – Americký pitbull teriér
PÔVOD:
Jeho predkovia boli privezení do Spojených štátov uprostred 19. storočia írskymi prisťahovalcami. Jeho pôvod pochádza z rôznych buldogov a teriérov. Najväčšieho úspechu dosiahli v 15. až 18. storočí, kedy boli zobrazovaní ako účastníci psích zápasov a honov. Americkí chovatelia zvýšili jeho hmotnosť a dali mu silnejší hlavu. V registrovaní tohto plemena však existujú isté komplikácie. Organizácia AKC považuje American Staffordshire Terrier za oddelené a odlišné od American Pit Bull Terrier,  avšak UKC zaregistruje obe plemená ako America Pit Bull Terier. Americký pitbull teriér bol najpopulárnejším plemenom, vysoko ceneným širokým spektrom ľudí. V roku 1898 bol vytvorený Americký Kennel Club s jasným zámerom poskytnúť registráciu a smernice pre teraz už oficiálne pomenovaného Amerického pitbulla.
Americký pitbull teriér je teraz registrovaný organizáciami: UCA, UKC, NKC, ADBA, CKC, APBR, APRI, ACR a UCI.
POPIS:
Americký pitbull teriér je veľmi silný a zavalitý, avšak dosť živý a vrtký pes, ktorý je na svoju veľkosť extrémne silný. Hlavu má nie príliš dlhú, s výraznými lícnymi kosťami, je hranatá, trochu tehlového tvaru, najširšia by mala byť medzi ušami, ku zvyšku tela je však proporcionálne vyvážená. Oči má malé, zaguľatené, hlbšie posadené, pri pohľade zo strany majú trojuholníkový tvar, akékoľvek sfarbenie je povolené. Mohutnejší krk s dobre vyvinutými svalmi plynule prechádza v silnú a hlbokú hruď.
OČI:
-okrúhle, mali by byť ďaleko od seba, zasadené pomerne nízko v spodnej časti lebky. Prípustná je akákoľvek farba.
KRK:
-svalnatý, mierne klenutý, zužuje sa od pliec k hlave. Koža pevne prilieha, bez laloku.
PLECIA:
-pevné a svalnaté so šikmo položenými lopatkami
CHRBÁT:
-krátky a silný pozvoľna sa zvažujúci od kohútika k zadku. Mierne klenuté bedrá, zadok mierne sklonený a primerane zošikmený.
HRUDNÍK:
-hlboký, ale nie príliš široký s dobre klenutými rebrami
REBRÁ:
-pevné, dobre klenuté, posledné rebrá zasahujú ďaleko dozadu
CHVOST:
-v porovnaní s celkovou veľkosťou krátký nízko nasadený a na konci zašpicatený. Nesmie byť nesený cez chrbát. Pahýlovitý chvost je neprípustný
NOHY:
-mohutné, kosti oblé, pomerne silné. Laby strednej veľkosti. Chôdza by mala byť ľahká a pružná, nie kolísavá
STEHNÁ:
-dlhé s dobre vyvinutými svalmi. Päty rovné, smerujúce dole.
UŠI:
-majú byť posadené vysoko na hlave a bez záhybov
ŇUFÁK:
-hranatý, široký a dlhý. Výrazné čeľuste vyžarujú silu, skus má byť nožnicový.
NOS:
-široko roztvorené nozdry, prípustná je akákoľvek farba
VÝŠKA:
-45 až 55 cm
VÁHA:
-14 až 30 kg
SRSŤ:
-má krátku, silnú a jasnú srsť a sfarbenie srsti môže byť akékoľvek. Objavuje sa napríklad čierna, čokoládová, zlatá, žíhaná, modrá, ale aj veľmi atraktívna blue merle.
CHARAKTER:
Americký pitbull teriér je odvážny a lojálny pes, plný sily a energie. Socializovaný by mal byť čoskoro, najlepšie s deťmi či ostatnými zvieratami. Honosí sa svojou silou a nebojácnosťou. Nie je možné ignorovať špecializáciu tohto plemena, určenú pre boje. Tento pes sa môže stať dobrým spoločníkom a miláčikom rodiny, ale iba v rukách naozaj skúsenného majiteľa.
STAROSTLIVOSŤ:
Americký pitbull teriér potrebuje pravidelné kefovanie štetinami, len tak bude jeho srsť jasná a čistá. Kúpte ho len v prípade nevyhnutnosti. Potrebuje tiež vcelku značné množstvo telesnej záťaže, ktoré však musia absolvovať na obojku. Veľmi rád beží vedľa jazdca na bicykli. Už od šteňacieho veku ho vychovávajte dôsledne a pevnou rukou. Tento pes nie je vhodný pre tých, ktorí nemajú žiadne skúsenosti so psami.
PRIEMERNÁ DĹŽKA ŽIVOTA:
Americký pitbull teriér sa priemerne dožíva 12 rokov.
PLEMENO:
FCI – neuznané plemeno